Paylaşmak güzeldir...

Bi Dünya Yer'i sosyal medyada takip etmek için:

/ bidunyayer

Bu arada Demolition Derby'de çektiğim videoları birleştirdim. İzlemek isterseniz:

Çarpışan Arabalar Derbisi

DERBİDE YARIŞAN ARABALAR

Orijinal adı "Demolition Derby" olan bu aşırı aksiyonlu yarışmanın kazanını daha yarış başlamadan sadece arabalara bakarak bilmem de oldukça ilginç tabii. Küçükken tüm biletlerimi çarpışan arabalarda harcadığımdan olsa gerek… Her sene ağustos ayında düzenlenen derbi, her ne kadar duruma alışık olsalar da kasabada yaşayan hemen hemen herkesin ilgisini çekiyor. Hıncahınç dolu bir alanda yaklaşık 10 arabanın birbiriyle çarpıştığı bir yarış bu. Süre yok da denilebilir çünkü birbiriyle çarpışan hurda araçlardan deyim yerindeyse hangisi sağ kalırsa kazanan da o oluyor. Hurdaya çıkmış araçların bu şekilde süslenip, boyanıp bu şekilde değerlendirilmesi de bence çok güzel. Düşünsenize işe yaramaz diye düşündüğün araba bir derbi kazandırıyor. 

Şüphesiz Amerika’nın Wyoming eyaletinin Thermopolis kasabasında geçirdiğim 3 ayın (2015 yazı) en güzel günlerinden biriydi. Zaten daha önce hiç görmediğim etkinlikler, kültürler, insanlar, müzikler hep etkilemiştir beni. Bu fırsat kaçar mı? Hemen bilet aldım çarpışan arabalar derbisine.

/ bidunyayer

/ bidunyayerr

Derbide birbiriyle çarpışan arabaları gördükçe kelimenin tam anlamıyla insanın yüreği ağzına geliyor. Hakikaten çok farklı bir deneyimdi benim için. Tam bir “yahşi batı” kasabası olarak adlandırdığım Thermopolis’te (buranın yerlileri termopolis değil de “dırmapolis” diye okuyor) Rodeo yarışmaları da oluyor, hatta ona da gittim ama en sondaki onlarca atların aynı anda yürümesi dışında kesinlikle bir Demolition Derby değildi.

27.06.2017